Nepotřebuje náhodou vaše sedačka důkladně vyčistit


Sedací soupravy a další čalounění v domácnosti jsou textilními výrobky a to je jasný důvod k tomu věnovat jim více péče, než jen pouhé vysávání vysavačem. Uvědomte si, že vaše oblečení také nevysáváte a vkládáte jej do bubnu automatické pračky v domnění, že jej zbavíte nečistot v kontaktu s vodou a pracím prostředkem. V podobném duchu byste měli přistupovat i k čalounění a kobercům.

bílá pohovka

Proč se vlastně čalounění čistí

Tuto otázku si možná budou klást ti, co se domnívají, že křeslo a pohovka nejsou ponožky, a že je velký rozdíl mezi propocenou ponožkou a sedačkou, kam si sedáme v čistém oblečení, jenže ono to není tak jednoduché, jak se zdá. Na sedací soupravu dosedá prach a spolu s ním také rozptýlený tuk z přípravy jídel. K tomu se někdy přidá i pot, jestliže se například dotýkáme čalounění zpocenou dlaní, loktem nebo bosými chodidly či ponožkami. Kombinace těchto vlivů vytvoří na čalounění souvislý povlak, s nímž si neporadí žádný sáčkový vysavač, a tak vám časem může sedačka připadat zašedlá, ponurá a zašpiněná. Může dokonce i zapáchat, pokud se tu rozkládá rozptýlený tuk a pot, což někdy může připomínat i propocené týden nošené ponožky.

sedačka v obýváku

Čistit sedačku vlastními silami pomocí různých čisticích prostředků na trhu je možné, ale postrádá to jeden zásadní faktor, a sice současné odsávání nečistot v mokré podobě, což je také nejefektivnější způsob čištění. Jinými slovy musíte na čištění sedaček mít čisticí stroj a dát mu přednost před ručním čištěním různými hadříky či kartáči. Spolu s čištěním čalounění sedací soupravy zvažte i čištění matrací ve vašem lůžku, kde mohou být organické nečistoty, například šupinky odumřelé kůže, a spolu s nimi i roztoči, kteří se jimi živí, a produkují trus, co bývá nepříjemným alergenem. A možná by stálo za úvahu popřemýšlet o tom, zda by v rámci jedné akce nebylo vhodné vyčistit i váš koberec.