Pokud vaše peníze jen odkládáte na běžný účet nebo schováváte pod polštář, nejspíš víte, že velmi rychle ztrácí hodnotu. Ani spořící účty vás před inflací nezachrání. Žádná banka vám v současnou chvíli nenabídne úrok, který by inflaci alespoň vyvážil.
Proto je potřeba poohlédnout se po jiných možnostech. A tou nejznámější a nejúčinnější je jednoznačně investování. Mnoho lidí z něj má strach, bojí se rizik a propadů na trhu. Pravdou je, že žádná investice není bez rizika. To dává smysl, protože kdyby byly investice bez rizika, každý by investoval všechny své prostředky.
Je samozřejmě potřeba si uvědomit, že rizika tu jsou, ale u každého typu investice je riziko jinak vysoké. V každém případě byste si měli nejprve vytvořit finanční polštář. Ten by měl zahrnovat peníze na tři až šest měsíců. Spočítejte si, kolik každý měsíc potřebujete na zaplacení nájmu, hypotéky, leasingu, nákup potravin, oblečení a dalších základních věcí. Výslednou částku vynásobte třemi až šesti, podle toho, na kolik měsíců chcete být v krizové situaci připraveni. Výsledek je váš finanční polštář.
Rezervní částku vložte spořicí účet s co nejvyšším úrokem. Vyberte si důvěryhodnou banku, abyste se o své peníze nemuseli bát.
Pokud máte hotovo, můžete přejít k dalšímu kroku. A tím je výběr vašich investic. Vaše portfolio by mělo být diverzifikované, takže si určitě nevybírejte jen jednu oblast. I pokud jsou vám blízké například nemovitosti, dejte část peněz do akcií a drahých kovů.
Výběr investic by se měl odvíjet zejména od toho, jak velké riziko jste ochotni podstoupit a jak dlouhý máte investiční horizont. Mladý člověk, který plánuje investovat po dalších 30 nebo 40 let se nemusí tolik bát jít do rizikovějších investic jako jsou akcie nebo vysoce volatilní kryptoměny. Naopak starší a konzervativnější lidé se budou spíše držet zlata, nemovitostní a dluhopisů.
V každém případě si vyberte i nejlepšího forex brokera, přes kterého budete investovat. Podívejte se na srovnání Tradecz a vyberte si toho, který bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům.