Z průzkumů bankovních společností vyplývá, že každý desátý rodič nabízí svým potomkům pomoc při žádosti o hypotéku. Mladí lidé, zejména pokud zakládají rodinu, chtějí žít ve vlastním. Je to pochopitelné, i když to tak v mnoha evropských zemích nechodí. Nicméně Češi rádi platí za své, než aby hradili každý měsíc nájem někomu cizímu.
Problém nastává ve chvíli, kdy o úvěr žádají. U klasické banky musíte splnit řadu podmínek, a to hlavně věk, příjem, úspory a zástavu. U hypotéky bez registru od Nebankovní hypotéky nic takového dokládat nemusíte a nebudou se dívat ani na registr dlužníků. Možná tak pro vás tato varianta bude mnohem výhodnější a jednodušší.
Pokryjte 20 procent z ceny
Právě množství úspor je mnohdy obrovským problémem. Musíte mít totiž v záloze 20 procent z odhadní ceny nemovitosti, což může být dost složité. Stojí-li byt, dům nebo pozemek několik milionů, 20 procent z nich bude stále hodně peněz. Máte-li našetřeno, nemusíte se veškerých financí zbavit. Máte i jinou možnost, ale musí vám s ní pomoci příbuzní.
Ručit majetkem třetí osoby je jednou z možností, jak bance prokázat svou solventnost. A z dostupných údajů vyplývá, že čeští rodiče s tím nemají problém. Podpora dětí je pro ně evidentně velice důležitá. Zapomínat byste ale neměli ani na vyvázání z úvěru.
Nebojte, nepůjde o 30 let
Úvěr na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti rozhodně není něco, co byste splatili během pár let. Smlouvy se uzavírají na dvacet i třicet let. Ručitelé se toho ovšem nemusí vůbec bát. Prakticky u každé společnosti máte možnost po určité době a určité částce požádat o vyvázání ručitele ze smlouvy. Poté budete pokračovat s klasickou zástavou nadále sami.
Neočekávejte, že se banka přihlásí sama. Vyvázání si musíte sami pohlídat a zažádat o něj. Podobné nepříjemnosti a možnost toho, že úvěr vůbec nedostanete můžete eliminovat tím, že se obrátíte na nebankovní společnosti, které nepožadují dokládání téměř žádných dokumentů a vyřízení u nich jde rozhodně o hodně rychleji.